Pniewnik

A A A
obiekt
100 LAT OCZEKIWANIA NA CIEPŁO
 

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela.
Proboszcz ks. Emil Owczarek


Zbudowany około 100 lat temu kościół w Pniewniku, na samej granicy Diecezji Warszawsko-Praskiej, nie miał dotychczas żadnego ogrzewania. Powodowało to oczywiście dyskomfort wiernych a także pogarszającą się kondycję elementów wyposażenia. W 2013 roku Proboszcz podjął decyzję o założeniu instalacji grzewczej.

 

Zadanie jakie, w związku z tym, postawił przed nami nie było łatwe. Po pierwsze miała to być inwestycja w rozsądnych kosztach, tak by Parafia mogła poradzić sobie we własnym zakresie, bez zaciągania pożyczek. Podobnie i koszty późniejszej eksploatacji powinny być na możliwie najniższym poziomie. Ponadto projekt musiał być zaaprobowany przez konserwatora zabytków.

Założenia projektu.
Aby sprostać tak postawionemu zadaniu postanowiliśmy zaprojektować instalację w nietypowy sposób. Standardowo liczymy zapotrzebowanie na ciepło jako iloraz powierzchni obiektu i zapotrzebowania na ciepło; w tym przypadku byłoby to około 30-40 kW.
Ponieważ ciepło potrzebne jest tam gdzie znajdują się wierni ograniczyliśmy obliczenia tylko do powierzchni ławek (7 sektorów), prezbiterium i zakrystii; razem około 25% powierzchni. Pozwoliło to na zmniejszenie mocy planowanej pompy ciepła do 17 kW.
Z przeprowadzonej symulacji wynikało, że jesteśmy w stanie ogrzać pomieszczenie kościoła w miejscach gdzie przebywają wierni do 10-14 stopni C, a w pozostałych miejscach obiektu do 4 stopni.
Dodatkowym planowanym efektem pracy pompy ciepła było osuszenie powietrza, co samo w sobie zwiększa uczucie ciepła a także pozytywnie wpływa na elementy wyposażenia jak obrazy, mozaiki itp. Warunkiem koniecznym było zainstalowanie ogrzewania podłogowego (bardzo mała bezwładność powoduje iż ciepło rozchodzi się powoli i długo utrzymuje się w jednym miejscu) oraz zaprogramowanie pracy samej pompy.

Realizacja.
Jak łatwo sobie wyobrazić tak skrojony projekt okazał się co najmniej dwukrotnie tańszy od standardowego i został zaakceptowany przez Parafię do realizacji. Przy zastosowaniu gruntowej pompy ciepła zasadniczym źródłem ciepła jest ciepło ziemi (do 80% zapotrzebowania).
W naszym konkretnym przypadku dolne źródło stanowi pięć stu-metrowych odwiertów pionowych, które, poprzez system rur wypełnionych glikolem i spiętych w specjalnej studzience, mogą dostarczyć do kotłowni energię o mocy około 20kW. Jest to energia w pełni odnawialna tzn. zużyta zimą zostaje ponownie dostarczona w lecie dzięki nagrzewaniu ziemi przez słońce.
Kotłownię, do której doprowadzone zostało dolne źródło, stanowi pompa ciepła o mocy 16,7kW oraz bufor o pojemności 500l.
Obiekt ogrzewany jest za pośrednictwem „podłogówki”. Z powodów, o których pisaliśmy powyżej, tzn. optymalnej efektywności i niskiej temperatury zasilania ale także i dlatego by „ukryć” źródło ciepła ze względu na zabytkowy charakter obiektu, podłogówka stanowiła jedyne rozważane rozwiązanie.
W celu zamontowania tego systemu ławki zostały podniesione na specjalnie zbudowane postumenty a w uzyskanej w ten sposób przestrzeni umieszczono rurki dostarczające ciepło i zalano betonem. Decydując się na ogrzewanie podłogowe ograniczyliśmy prace wewnątrz obiektu do niezbędnego minimum tj. zdjęcia kilkudziesięciu płyt w celu zainstalowania rur dostarczających ciepło do poszczególnych sektorów.

  obiekt
Prace przy odwiertach pionowych

obiekt
Kto by sie domyslił, że pod tym skromnym trawnikiem kryje się źródło energii o mocy 20kW?

obiekt
Ogrzewanie podłogowe zainstalowano dyskretnie pod ławkami

obiekt
Demontaż posadzki ograniczono do minimum

obiekt
Centrala grzewcza to pompa ciepła firmy AlphainnoTech o mocy około 17kW

 

Na koniec warto wspomnieć o wiernych Parafii, którzy nie tylko włączyli się w zbiórkę na koszty inwestycji ale i czynnie pomagali wszędzie tam gdzie mogli pomóc. Pozwoliło to nie tylko na dodatkowe obniżenie kosztów ale i pogłębienie poczucia wspólnoty wokół swojego kościoła.

Rezultat.
Instalacja w kościele w Pniewniku została uruchomiona w grudniu 2013 roku. Mamy za sobą pierwszy sezon grzewczy a więc i „pierwszy egzamin”. Warto dodać egzamin zdany!
Instalacja działa, ogrzewa zgodnie z planem a miesięczne koszty ani raz nie przekroczyły 1.000 złotych.

Wnioski.
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które warto wziąć pod uwagę, planując inwestycje w ogrzewanie. Nawet jeśli koszty inwestycji wydają się być stosunkowo wysokie na początku to zwracają się z nawiązką w późniejszym okresie.
Warto również dokładnie przeanalizować faktyczne potrzeby. Jak pokazuje przykład Pniewnika indywidualne i niestandardowe podejście pozwala często na spore oszczędności, zarówno na etapie inwestycji jak i w późniejszej eksploatacji.
Jesteśmy przekonani, że zaprojektowana przez nas instalacja to dobry kierunek dla wielu parafii, które borykają się z podobnym problemem. Rozwiązanie, które można zastosować nie tylko w obiektach zabytkowych ale wszędzie tam gdzie wciąż funkcjonuje stara i nieefektywna instalacja, generująca koszty a nie dająca ciepła.
Z pewnością na to czekają także wierni; w Pniewniku trwało to około 100 lat!

ZAPOWIADANE PODWYŻKI CEN GAZU UDERZĄ NAS MOCNO PO KIESZENI!

PGNiG wnioskuje o 20-procentową podwyżkę cen gazu.
więcej »

NIEUSTAJĄCY BOOM W EUROPIE

Od wielu lat pompa ciepła robi furorę w Europie. Dla przykładu w Szwecji już niemal połowa wszystkich domów (około 700.000!) wyposażona jest w to urządzenie grzewcze.
więcej »

ZADBAJ O MIEJSCE W KOLEJCE

Wydaje się, że wreszcie, po latach oczekiwań, ruszy system zachęt finansowych przy instalowaniu pomp ciepła.
więcej »

TANIEJ JUŻ BYŁO

W latach 2000-2010 według danych GUS energia elektryczna drożała średnio o 6% rocznie a gaz ziemny i inne nośniki energii o średnio 9% rocznie.
więcej »

JEDNA POMPA CIEPŁA NA DWA MIASTA

Największa na świecie pompa ciepła funkcjonuje w Sztokholmie.
więcej »

FAKTY I MITY

Wciąż pokutuje opinia, że pompa ciepła nadaje się tylko do nowych obiektów. Natomiast koszty i niedogodności przy remoncie powodują nieopłacalność takiej inwestycji.
więcej »

IKEA INWESTUJE W POMPY CIEPŁA

Pompa ciepła to znakomity sposób na ogrzewanie także dużych obiektów takich jak: bloki mieszkalne, hale przemysłowe, supermarkety czy obiekty sakralne.
więcej »

ROZSĄDNYCH PRZYBYWA!

Według miesięcznika Budujemy Dom już 40% rozpoczynających budowę rozważa zainstalowanie pompy ciepła.
więcej »

studio-project