 OSZCZĘDNOŚCI PILNIE POSZUKIWANE |
|
Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płudach. Proboszcz ks. Robert Furman
|
Parafia w Płudach to pięknie położony kompleks budynków przy ulicy Klasyków. Na sporym wzniesieniu stoi, już z daleka dobrze widoczny, budynek starego kościoła, wzniesionego w tym miejscu 100 lat temu. Nieco w głębi rozległego terenu wznosi się nowy, obszerny kościół, oddany do użytku wiernych zaledwie kilka lat temu. Całość uzupełnia położony u stóp wzgórza dom parafialny. Nie sposób nie zachwycić się tym miejscem, gdzie, w otoczeniu drzew, spotyka się, w pełnej harmonii, historia ze współczesnością.
Problem, przed którym stanął ks. Proboszcz to wzrastające, z roku na rok, koszty ogrzewania. Budując nowy kościół zdecydowano się na ogrzewanie za pomocą kotłów olejowych. Przy ówczesnych, niskich cenach oleju opałowego decyzja była słuszna i wydawać by się mogło, że sprawa ogrzewania budynków została skutecznie i długofalowo rozwiązana. Jaka natomiast jest rzeczywista sytuacja obecnie wie każdy, kto zmaga się z rosnącymi kosztami ogrzewania. Szczególnie, gdy jak w opisywanym wypadku, ogrzać trzeba i olbrzymią powierzchnię kościoła i dom parafialny.
Założenia projektu. Oba obiekty ogrzewane były za pomocą dwóch kotłów olejowych umieszczonych w kotłowni w piwnicach domu parafialnego. Tutaj też znajdują się ogromne zbiorniki na olej opałowy. Z kotłowni ciepła woda przekazywana jest do wysokotemperaturowych grzejników ogrzewających obydwa obiekty. Ze względu na rodzaj zainstalowanych grzejników konieczna temperatura zasilania jest wysoka i wynosi około 65-75 stopni C. Nadrzędnym celem projektu modernizacji kotłowni, poprzez instalację pomp ciepła, było oczywiście osiągnięcie znacznych oszczędności kosztów ogrzewania. Po dokładnej analizie zaplanowano 4 gruntowe pompy ciepła firmy Danfoss o łącznej mocy 83 kW pracujących na bazie dolnego odnawialnego źródła ciepła ziemi w postaci odwiertów pionowych. Ponieważ pompa ciepła w praktyce wytwarza temperaturę 55 stopni C postanowiono zostawić istniejące kotły olejowe jako szczytowe źródło ciepła włączające się do pracy przy bardzo niskich temperaturach (na Mazowszu takich dni każdej zimy jest około 14).
|
|
 Dolne źródło stanowi 22 odwierty o sumarycznej długości ponad 2 kilometrów
 Rury wypełnione roztworem glikolu wpięte zostały w 4 specjalne studzienki skąd podłaczono je do kotłowni
 Zainstalowane pompy ciepła to kaskada pomp firmy Danfoss o łącznej mocy około 80kW |
Dodatkowo tak zaprogramowano pompy ciepła by pracowały w sposób ciągły, a to pozwala na dodatkowe oszczędności. To obrazowo tak, jak pokonywanie drogi; możemy przejechać sto kilometrów z dużą szybkością spalając dużo więcej paliwa niż przy umiarkowanej prędkości. Pokonany odcinek w obu wypadkach jest taki sam tylko koszty różne. Podobnie przy ciągłym trybie pracy pompy ciepła dostarczamy ciepło o niższej temperaturze (a więc tańsze) w dłuższym okresie czasu zamiast wytwarzać je skokowo, dopiero wówczas gdy temperatura znacznie spadnie.
Realizacja
Projekt zrealizowany został w drugim półroczu 2013 roku. Jak zwykle, najbardziej czasochłonne było wykonanie dolnego źródła. Aby uzyskać potrzebną moc energii z ziemi wykonano 22 odwierty pionowe o długości około 100 m każdy. Co ciekawe, charakterystyka gruntu (głównie obecność wody) okazała się tak dobra, że uzyskany został efekt większy niż planowano; uzyskaliśmy zatem spory zapas energii w dolnym źródle. W wykonanych odwiertach umieszczono rury wypełnione roztworem glikolu, którego zadaniem jest transport ciepła z ziemi do pompy ciepła. Całą ponad dwukilometrową instalację podłączono do czterech studzienek a stąd bezpośrednio do kotłowni. Jak wspomniano powyżej sercem kotłowni stały się 4 pompy ciepła firmy Danfoss; jedna o mocy 35 kW do obsługi domu parafialnego a trzy mniejsze o mocy 16 kW każda, połączone w kaskadę do obsługi kościoła (kaskada czyli połączenie trzech jednostek w jeden, współpracujący zestaw ma na celu osiągnięcie dodatkowych oszczędności; kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie pracuje tylko jedna pompa a kolejne włączają się sukcesywnie, w miarę potrzeby).
Dotychczasowe źródła ciepła tj. kotły olejowe zostały włączone do instalacji jako szczytowe źródło ciepła. Będą włączane tylko w ekstremalnych warunkach i, mając na uwadze warunki klimatyczne Mazowsze, ich udział w całym bilansie nie przekroczy 10% globalnego zapotrzebowania.
Tak więc w miejsce kotłowni gdzie dotychczas ogrzewano w 100 % za pomocą drogiego oleju opałowego stworzyliśmy instalację gdzie 90% energii wytwarzane jest przez pompy ciepła a jedynie 10% przez kotły olejowe.
Osiągnięty rezultat.
Instalacja w parafii na Płudach ruszyła w połowie grudnia 2013 roku. Pierwszy sezon grzewczy mamy już zatem za sobą. Praktyka pokazuje, że zaplanowany efekt tj., obniżenie kosztów ogrzewania o 60% został osiągnięty.
Warto dodać, że w czerwcu br. planowana jest wymiana grzejników w obu obiektach co dodatkowo obniży koszty o 10%.
Uzyskane oszczędności pozwolą na zwrot kosztów inwestycji w 5 do 6 lat. Zważywszy, że pompa ciepła to urządzenie, które działa z pełną sprawnością cieplną nawet przez 25 lat, okres po zamortyzowaniu się inwestycji będzie pracował już na korzyść parafii, przynosząc spore oszczędności liczone w dziesiątkach tysięcy złotych każdego roku.
Finansowanie.
Sfinansowanie tak dużej inwestycji w ramach budżetu pojedynczej parafii zawsze jest ogromnym wyzwaniem. W tym konkretnym przypadku z pomocą przyszedł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który wspomógł inwestycję wieloletnim kredytem z częściowym umorzeniem.
Państwo, choćby ze względu na przyjęte wobec Unii Europejskiej zobowiązania, wspiera inwestycje w odnawialne źródła ciepła. Niestety, nie jest to jeszcze polityka wypracowana i stabilna. Programy finansowe, choćby te, które oferują wojewódzkie fundusze, zmieniają się z roku na rok. Miejmy nadzieję, że wprowadzenie w życie pełnej ustawy o OZE będzie krokiem w kierunku stabilnej wieloletniej polityki wsparcia dla energii odnawialnej.
Nie znaczy to wcale, że należy odkładać działania zmierzające w kierunku oszczędzania kosztów ogrzewania. Częste zmiany są oczywiście pewną uciążliwością ale zarówno w skali kraju jak i na poziomie Mazowsza istnieją programy i fundusze, które w dużym stopniu wspomagają inwestycje w pompy ciepła jako odnawialne źródła energii.
Nasz firma bieżąco monitoruje większość istniejących programów i skutecznie pomaga w przygotowaniu stosownej dokumentacji.