Kościół
POMPA CIEPŁA TO ROZSĄDNY WYBÓR TAKŻE W PRZYPADKU KOŚCIOŁA |
Niniejszą informację kierujemy głównie do osób zarządzających obiektami sakralnymi. Naszym celem jest chęć zainteresowania możliwościami jakie niosą ze sobą nowoczesne, efektywne i oszczędne w eksploatacji urządzenia grzewcze zwane powszechnie pompami ciepła. Czynimy to z pełnym przekonaniem, że warto zarówno rozważyć jak i zainwestować w takie urządzenie by czerpać potem korzyści; głównie w formie sporych oszczędności na kosztach ogrzewania.
Wiele parafii boryka się z problemami związanymi z ogrzewaniem. W przypadku kościołów mogą one wynikać nie tylko z powodu dużej kubatury ale i z powodu starej i niewydolnej instalacji grzewczej, (a czasem z powodu braku jakiejkolwiek instalacji) czy trudności w zaprojektowaniu i zainstalowaniu ogrzewania w funkcjonującym i wyposażonym obiekcie. W wielu wypadkach dodatkową komplikacją jest fakt, że inwestycję trzeba uzgadniać z konserwatorem zabytków co nie zawsze należy do zadań łatwych.
Z drugiej strony wysokie koszty eksploatacji powodowane przez wzrastające ceny nośników energii sprawiają, że wiele parafii z coraz większym trudem radzi sobie z wydatkami. A w dzisiejszych czasach wierni nie chcą już marznąć i oczekują od gospodarzy swoich parafii, że zapewnią im choćby minimalny komfort w tym względzie.
Rozwiązaniem może być zastosowanie powietrznej lub gruntowej pompy ciepła. Urządzenia te, powszechnie stosowane w wielu krajach, są coraz częściej stosowane także u nas.
Zalety pompy ciepła:
- to tania energia, pobierana z niewyczerpywalnego źródła, jakim jest natura.
- to energia czysta – nie wymaga instalowania komina, nie wydziela zapachów; jest w pełni zautomatyzowana.
- to energia bezpieczna – pompa ciepła nie powoduje żadnego ryzyka wybuchu, zatrucia itp.
- pracuje cicho – nie jest dokuczliwa dla otoczenia.
- to energia przyjazna środowisku – nie emituje sadzy ani spalin.
- pozwala uniezależnić się od paliw (gazu, oleju opałowego), których dostawy mogą być ograniczone z powodu czy to wyczerpywania się zasobów naturalnych czy międzynarodowego konfliktu gospodarczego.
- to stała i wysoka sprawność w długim okresie – wydajność pompy nie maleje w miarę upływu czasu.
- to możliwość osiągnięcia sporych oszczędności nawet poprzez uzupełnienie istniejącej instalacji; bez konieczności modernizacji tzw. górnego źródła tj. grzejników itp.
Na kolejnych stronach prezentujemy trzy spośród prowadzonych przez nas inwestycji w obiektach sakralnych. Jest to: parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Rajszewie, gm. Jabłonna u księdza proboszcza Stanisława Kani, dom parafialny i kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Klasyków na warszawskim Tarchominie u ks. proboszcza Roberta Furmana oraz w zabytkowym kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Pniewniku u księdza proboszcza Emila Owczarka. Przykłady dobraliśmy tak by pokazać w jaki sposób można zastosować pompy ciepła w różnych zastanych sytuacjach.
Jesteśmy przekonani, że opisane przykłady pozwolą na przemyślenia i będą impulsem do wprowadzenia zmian na lepsze.
PNIEWNIK. Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela. Proboszcz ks. Emil Owczarek 100 LAT OCZEKIWANIA NA CIEPŁOwięcej » |
|
WARSZAWA-PŁUDY. Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płudach. Proboszcz ks. Robert Furman OSZCZĘDNOŚCI PILNIE POSZUKIWANEwięcej » |
|
RAJSZEW. Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Andrzeja Boboli. Proboszcz ks. Stanisław Kania NISKIE KOSZTY; BEZCENNE!więcej » |
|
Pożyczki i umorzeniawięcej » |