Kościół

A A A
obiekt
POMPA CIEPŁA TO ROZSĄDNY WYBÓR TAKŻE W PRZYPADKU KOŚCIOŁA

 

Niniejszą informację kierujemy głównie do osób zarządzających obiektami sakralnymi. Naszym celem jest chęć zainteresowania możliwościami jakie niosą ze sobą nowoczesne, efektywne i oszczędne w eksploatacji urządzenia grzewcze zwane powszechnie pompami ciepła. Czynimy to z pełnym przekonaniem, że warto zarówno rozważyć jak i zainwestować w takie urządzenie by czerpać potem korzyści; głównie w formie sporych oszczędności na kosztach ogrzewania.


Wiele parafii boryka się z problemami związanymi z ogrzewaniem. W przypadku kościołów mogą one wynikać nie tylko z powodu dużej kubatury ale i z powodu starej i niewydolnej instalacji grzewczej, (a czasem z powodu braku jakiejkolwiek instalacji) czy trudności w zaprojektowaniu i zainstalowaniu ogrzewania w funkcjonującym i wyposażonym obiekcie. W wielu wypadkach dodatkową komplikacją jest fakt, że inwestycję trzeba uzgadniać z konserwatorem zabytków co nie zawsze należy do zadań łatwych.
Z drugiej strony wysokie koszty eksploatacji powodowane przez wzrastające ceny nośników energii sprawiają, że wiele parafii z coraz większym trudem radzi sobie z wydatkami. A w dzisiejszych czasach wierni nie chcą już marznąć i oczekują od gospodarzy swoich parafii, że zapewnią im choćby minimalny komfort w tym względzie.

Rozwiązaniem może być zastosowanie powietrznej lub gruntowej pompy ciepła. Urządzenia te, powszechnie stosowane w wielu krajach, są coraz częściej stosowane także u nas.

Zalety pompy ciepła:
- to tania energia, pobierana z niewyczerpywalnego źródła, jakim jest natura.
- to energia czysta – nie wymaga instalowania komina, nie wydziela zapachów; jest w pełni zautomatyzowana.
- to energia bezpieczna – pompa ciepła nie powoduje żadnego ryzyka wybuchu, zatrucia itp.
- pracuje cicho – nie jest dokuczliwa dla otoczenia.
- to energia przyjazna środowisku – nie emituje sadzy ani spalin.
- pozwala uniezależnić się od paliw (gazu, oleju opałowego), których dostawy mogą być ograniczone z powodu czy to wyczerpywania się zasobów naturalnych czy międzynarodowego konfliktu gospodarczego.
- to stała i wysoka sprawność w długim okresie – wydajność pompy nie maleje w miarę upływu czasu.
- to możliwość osiągnięcia sporych oszczędności nawet poprzez uzupełnienie istniejącej instalacji; bez konieczności modernizacji tzw. górnego źródła tj. grzejników itp.

Na kolejnych stronach prezentujemy trzy spośród prowadzonych przez nas inwestycji w obiektach sakralnych. Jest to: parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Rajszewie, gm. Jabłonna u księdza proboszcza Stanisława Kani, dom parafialny i kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Klasyków na warszawskim Tarchominie u ks. proboszcza Roberta Furmana oraz w zabytkowym kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Pniewniku u księdza proboszcza Emila Owczarka. Przykłady dobraliśmy tak by pokazać w jaki sposób można zastosować pompy ciepła w różnych zastanych sytuacjach.
Jesteśmy przekonani, że opisane przykłady pozwolą na przemyślenia i będą impulsem do wprowadzenia zmian na lepsze.

 

Pniewnik
PNIEWNIK. Parafia Rzymsko-Katolicka
pw. św. Jana Chrzciciela.
Proboszcz ks. Emil Owczarek
100 LAT OCZEKIWANIA NA CIEPŁOwięcej »
  Warszawa-Płudy
WARSZAWA-PŁUDY.
Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płudach.
Proboszcz ks. Robert Furman
OSZCZĘDNOŚCI PILNIE POSZUKIWANEwięcej »
  Rajszew
RAJSZEW. Parafia Rzymsko-Katolicka
pw. św. Andrzeja Boboli.
Proboszcz ks. Stanisław Kania
NISKIE KOSZTY; BEZCENNE!więcej »
  Pożyczki
Pożyczki i umorzeniawięcej »

ZAPOWIADANE PODWYŻKI CEN GAZU UDERZĄ NAS MOCNO PO KIESZENI!

PGNiG wnioskuje o 20-procentową podwyżkę cen gazu.
więcej »

NIEUSTAJĄCY BOOM W EUROPIE

Od wielu lat pompa ciepła robi furorę w Europie. Dla przykładu w Szwecji już niemal połowa wszystkich domów (około 700.000!) wyposażona jest w to urządzenie grzewcze.
więcej »

ZADBAJ O MIEJSCE W KOLEJCE

Wydaje się, że wreszcie, po latach oczekiwań, ruszy system zachęt finansowych przy instalowaniu pomp ciepła.
więcej »

TANIEJ JUŻ BYŁO

W latach 2000-2010 według danych GUS energia elektryczna drożała średnio o 6% rocznie a gaz ziemny i inne nośniki energii o średnio 9% rocznie.
więcej »

JEDNA POMPA CIEPŁA NA DWA MIASTA

Największa na świecie pompa ciepła funkcjonuje w Sztokholmie.
więcej »

FAKTY I MITY

Wciąż pokutuje opinia, że pompa ciepła nadaje się tylko do nowych obiektów. Natomiast koszty i niedogodności przy remoncie powodują nieopłacalność takiej inwestycji.
więcej »

IKEA INWESTUJE W POMPY CIEPŁA

Pompa ciepła to znakomity sposób na ogrzewanie także dużych obiektów takich jak: bloki mieszkalne, hale przemysłowe, supermarkety czy obiekty sakralne.
więcej »

ROZSĄDNYCH PRZYBYWA!

Według miesięcznika Budujemy Dom już 40% rozpoczynających budowę rozważa zainstalowanie pompy ciepła.
więcej »

studio-project