Jak to działa

A A A
fdsafa
UWAGA! Instalacja pompy to skomplikowana czynność. Gorąco polecamy oddać sprawę w ręce fachowców
 

Pompa ciepła to, wymyślone i po raz pierwszy zastosowane w praktyce przez Kelvina ponad sto lat temu urządzenie grzewcze, które pobiera ciepło o temperaturze niższej (z dolnego źródła) i oddaje ciepło o temperaturze wyższej (za pośrednictwem górnego źródła).

 

Sposób działania pompy ciepła oparty jest na cyklicznej zmianie stanu fizycznego czynnika krążącego w obiegu zamkniętym (freonu), w wyniku której wytworzona para ulega skropleniu i oddaje ciepło wodzie, która krąży w instalacji grzewczej (górne źródło).


Dzięki wykorzystaniu powyższej reakcji pompa ciepła, otrzymując z dolnego źródła temperaturę na poziomie kilku stopni, dostarcza do naszego systemu grzewczego temperaturę do 65 stopni Celsjusza.

To w zasadzie proste urządzenie, działające jak odwrotność lodówki, jest obecnie najtańszym, przygotowanym na wieloletnie, bezawaryjne i stabilne funkcjonowanie, przyjaznym naturze sposobem zarówno ogrzewania jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo może także zostać wyposażone w funkcję chłodzenia.

Zalety pompy ciepła zostały docenione na całym świecie, o czym świadczą miliony zainstalowanych i funkcjonujących od dziesięcioleci urządzeń w USA, Japonii czy Europie Zachodniej. Do tego grona dołączamy także i my o czym świadczy lawinowy wręcz wzrost zainteresowania.

COP czyli CO OSZCZĘDZA PIENIĄDZE?
Skrót COP to w praktyce najważniejszy wyznacznik opłacalności pompy ciepła. Coefficient of Performance przetłumaczone tu na bardziej swojskie i oddające istotę sprawy Co Oszczędza Pieniądze to oznaczenie sprawności pompy. Przyjmując średnio uzyskane COP na poziomie 4 otrzymujemy 4 kilowaty ciepła przy wykorzystaniu przez pompę 1 kilowata energii elektrycznej. W praktyce oznacza to, że przy cenie energii elektrycznej na poziomie 0,45 pln za kilowat otrzymujemy 1 kilowat ciepła w cenie 0,45 : 4 = 0,11 pln.

DOLNE ŹRÓDŁO
Źródło dolne to nic innego jak środowisko, z którego pobieramy ciepło i sposób dostarczania tego ciepła pompie. W przypadku obiektów mieszkalnych powszechnie stosowanym źródłem dolnym jest grunt (kolektor płaski, spiralny lub pionowy), woda (dwie studnie) lub powietrze. W przypadku obiektów przemysłowych dobrym źródłem może być także energia odzyskiwana z procesu technologicznego, ścieki przemysłowe itp.
KOLEKTOR to po prostu roztwór glikolu (zwany popularnie solanką) umieszczony w zamkniętym, wykonanym z rur PE, układzie i wędrujący od źródła ciepła do pompy i z powrotem. Ze względu na sposób umieszczenia kolektora mamy 3 podstawowe typy kolektora.
A. Kolektor płaski. System wykonany z rur PE, wypełniony roztworem glikolu (solanką) i umieszczony płasko w wykopie o głębokości 1,5 do 2 metrów. Dla tego typu kolektora potrzebna jest stosunkowa duża powierzchnia; w zależności od właściwości gleby od 2 do nawet 5 razy większa od powierzchni domu.
B. Kolektor spiralny. System wykonany z rur PE, wypełniony roztworem glikolu (solanką) i umieszczony spiralnie w wykopie o głębokości 1,5 do 2 m. Pozwala na oszczędności przy wykonywaniu wykopów. Także i tu potrzebna stosunkowa duża powierzchnia jak przy kolektorze płaski.
C. Kolektor pionowy. System wykonany z rur PE, wypełniony roztworem glikolu (solanką) i umieszczony w odwiertach pionowych. Ze względu na stałość temperatury w odwiertach pionowych jest to najbardziej polecany sposób przygotowania kolektora zabezpieczający nasze potrzeby energetyczne na dziesięciolecia. Niestety nieco droższy w wykonaniu niż kolektory płaskie czy spiralne. Przykładowo dla domu o powierzchni użytkowej 200 m2 należy liczyć się z odwiertami o długości 200 m (np. 4x50 m). Obok stabilnej temperatury w głębi ziemi plusem tego sposobu jest także niewielka powierzchnia potrzebna nam do jego wykonania.

DWIE STUDNIE
Dobrym dolnym źródłem może być także woda gruntowa pobierana z głębokości od 6 do 12 m. Czynnikiem transportującym energię jest sama woda, która po przejściu przez system pompy zrzucana jest z powrotem do studni zrzutowej. Plusem tego rozwiązania jest stosunkowo wysoka temperatura wody gruntowej utrzymująca się przez cały rok a także relatywnie niskie koszty przygotowania dwóch studni (czerpalnej i zrzutowej). Do niedawna problemem mogły być niekorzystne właściwości wody ale z tym problemem producenci pomp już sobie poradzili i obecnie nie ma ryzyka, że woda wpłynie na krótszą żywotność pompy.

POWIETRZE
Ciepło może być także pobierane bezpośrednio z powietrza. Jest to oczywiście najtańszy sposób dostarczania ciepła do pompy ale też, niestety, najmniej efektywne w czasie, kiedy ciepła najbardziej potrzebujemy. Oszczędzając zatem na przygotowaniu dolnego źródła musimy liczyć się z wyższymi kosztami eksploatacji (dogrzewanie grzałką elektryczną) w okresie niskich temperatur.

INNE ŹRÓDŁA
Obecnie stosuje się coraz więcej źródeł ciepła. Obok wymienionych powyżej stosuje się kolektory słoneczne, ciepło odzyskane z wentylacji, ścieki, ciepło technologiczne.

GÓRNE ŹRÓDŁO
To po prostu sposób w jaki ogrzewamy nasz dom czy obiekt.

OGRZEWANIE PODŁOGOWE
Ze względu na stosunkowo niską temperaturę wody, którą musimy dostarczyć dla uzyskania efektu (jedynie 30-35 stopni Celsjusza) ogrzewanie podłogowe jest najbardziej polecanym górnym źródłem. Pamiętać należy, że niska temperatura na zasilaniu to najlepszy efekt a więc i najniższe koszty. Dodatkowym atutem ogrzewania podłogowego jest także stosunkowo długi czas oddawania ciepła do otoczenia. Daje nam to możliwość zastosowania taniej taryfy nocnej a więc uzyskania dodatkowej oszczędności.

OGRZEWANIE ŚCIENNE
Jeśli myślimy o renowacji istniejącego domu i trudno byłoby nam zrywać podłogi dla zainstalowania ogrzewania podłogowego to możemy rozważyć ogrzewanie ścienne. Jest to także niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe a sposób instalacji i oddawania ciepła zbliżony do ogrzewania podłogowego. Przy tym sposobie ciepło promieniuje z dużej powierzchni ścian poprzez promieniowanie. Także i w tym wypadku niska temperatura na zasilaniu to najlepszy efekt i najniższe koszty.

GRZEJNIKI TRADYCYJNE
Jeśli mamy już zainstalowane tradycyjne grzejniki co to musimy liczyć się z tym, że temperatura, którą musimy uzyskać aby ogrzać pomieszczenia będzie wyższa niż przy ogrzewaniu podłogowym i ściennym. Dobrym kompromisem byłoby zastosowanie grzejników niskotemperaturowych (a więc wymiana samych grzejników jeśli te których używamy obecnie są wysokotemperaturowe). Wówczas bez większych problemów pompa dostarczy nam temperaturę 55 stopni Celsjusza a to zapewni nam odpowiednią temperaturę w domu uzyskaną przy zastosowaniu grzejników.

KONWEKTORY
Rozważyć możemy także zainstalowanie konwektorów, które dostarczą nam ciepła zimą a chłodu latem. Przy tym typie źródła górnego, ciepło dostarczane jest w formie nadmuchiwanego powietrza.

CIEPŁA WODA UŻYTKOWA

Obok ogrzania domu potrzebna jest nam także ciepła woda. W zależności od ilości osób, ich potrzeb i przyzwyczajeń, ustala się pojemność zbiornika na ciepłą wodę. Standardowo najmniejszy zbiornik w systemie z pompą ciepła to 200 litrów, co pozwala na skuteczne zapewnienie ciepłej wody czteroosobowej rodzinie. Jeśli potrzeby są większe to, bez żadnych problemów, instaluje się pojemnik o stosownej pojemności.

Interesujące?
Zadzwoń 512 750 991!
Lub napisz: biuro@ecofabryka.pl

Znajdziemy optymalne rozwiązanie także dla Ciebie!

 

ZAPOWIADANE PODWYŻKI CEN GAZU UDERZĄ NAS MOCNO PO KIESZENI!

PGNiG wnioskuje o 20-procentową podwyżkę cen gazu.
więcej »

NIEUSTAJĄCY BOOM W EUROPIE

Od wielu lat pompa ciepła robi furorę w Europie. Dla przykładu w Szwecji już niemal połowa wszystkich domów (około 700.000!) wyposażona jest w to urządzenie grzewcze.
więcej »

ZADBAJ O MIEJSCE W KOLEJCE

Wydaje się, że wreszcie, po latach oczekiwań, ruszy system zachęt finansowych przy instalowaniu pomp ciepła.
więcej »

TANIEJ JUŻ BYŁO

W latach 2000-2010 według danych GUS energia elektryczna drożała średnio o 6% rocznie a gaz ziemny i inne nośniki energii o średnio 9% rocznie.
więcej »

JEDNA POMPA CIEPŁA NA DWA MIASTA

Największa na świecie pompa ciepła funkcjonuje w Sztokholmie.
więcej »

FAKTY I MITY

Wciąż pokutuje opinia, że pompa ciepła nadaje się tylko do nowych obiektów. Natomiast koszty i niedogodności przy remoncie powodują nieopłacalność takiej inwestycji.
więcej »

IKEA INWESTUJE W POMPY CIEPŁA

Pompa ciepła to znakomity sposób na ogrzewanie także dużych obiektów takich jak: bloki mieszkalne, hale przemysłowe, supermarkety czy obiekty sakralne.
więcej »

ROZSĄDNYCH PRZYBYWA!

Według miesięcznika Budujemy Dom już 40% rozpoczynających budowę rozważa zainstalowanie pompy ciepła.
więcej »

studio-project