Rajszew

A A A
obiekt
NISKIE KOSZTY OGRZEWANIA; BEZCENNE!
 






Parafia Rzymsko-Katolicka
pw. św. Andrzeja Boboli.

Proboszcz ks. Stanisław Kania



 

Parafia w Rajszewie, w gminie Jabłonna to jedna z nowo powołanych parafii w Diecezji Warszawsko-Praskiej. Powstała w konsekwencji dynamicznie wzrastającej liczby mieszkańców chętnie przenoszących się z zatłoczonej Warszawy do powstających wokół osiedli.
Zadanie stworzenia parafii „na surowym korzeniu” otrzymał dynamiczny i bezgranicznie oddany sprawie proboszcz ks. Stanisław Kania.

 

W parafii trwają równolegle dwie budowy: domu parafialnego i kościoła. Obecnie dom parafialny, choć nie do końca wykończony, spełnia już swoje funkcje w tym tymczasowej kaplicy. W 2012 roku proboszcz podjął decyzję o zainstalowaniu w domu parafialnym pompy ciepła jako źródła zarówno ogrzewania budynku jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Decydując się na takie rozwiązanie wzięto pod uwagę prosty rachunek ekonomiczny, z którego wynikało, że pompa ciepła zapewni najniższe koszty ogrzewania w długiej perspektywie czasu, co szczególnie w przypadku parafii składającej się z zaledwie kilkuset wiernych jest bardzo ważne.

Założenia projektu.
To prawdziwie komfortowa sytuacja, kiedy instalator może wejść do obiektu w trakcie budowy. Nie ma potrzeby dokonywania przeróbek i godzenia się na niezbędne kompromisy. Tak właśnie było w tym przypadku.
Naszym zadaniem było stworzenie instalacji do ogrzania około 400 m2 powierzchni i przygotowania wody użytkowej dla maksymalnie 4 osób.

Realizacja.
Podstawowym źródłem energii (około 80%) jest ciepło ziemi i w tym konkretnym przypadku należało zapewnić 12,5 kW mocy. W praktyce znaczyło to konieczność wykonania 9 odwiertów pionowych o długości 30 metrów każdy. W trakcie dokonywania odwiertów okazało się, z przeprowadzonej analizy, że wartość energetyczna ziemi w tym miejscu jest bardzo wysoka (obecność wody) i ostatecznie uzyskany efekt okazał się większy od zaplanowanego, co dało kilka dodatkowych kilowatów rezerwowej mocy.
W tak przygotowanych odwiertach pionowych umieszczono rury wypełnione glikolem i spięte w jeden obwód w specjalnej studzience, skąd podłączono układ do pompy ciepła w kotłowni. W ten sposób powstało odnawialne źródło ciepła, gwarantujące energię potrzebną do ogrzania budynku w zimie a regenerowane w lecie dzięki nagrzewaniu ziemi przez słońce.

  obiekt
Dolne źródło to dziewięć 30-metrowych odwiertów zapewniających około 16kW mocy grzewczej

obiekt
W całym objekcie zainstalowano ogrzewania podłogowe, zapewniające zarówno komfort grzewczy jak i niskie koszty

obiekt
W kotłowni pompa ciepła firmy Danfoss wraz z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej

 

Kotłownię, do której doprowadzone zostało dolne źródło, stanowi pompa ciepła firmy Danfoss o mocy 16 kW oraz zbiornik ciepłej wody o pojemności 300 l.
Obiekt ogrzewany jest za pośrednictwem ogrzewania podłogowego. Jest to najbardziej efektywny sposób ogrzewania i rekomenduje się takie rozwiązanie wszędzie tam gdzie istnieje taka możliwość. O wysokiej efektywności takiego rozwiązania decyduje przede wszystkim fakt, że do obsługi „podłogówki” wystarcza woda o temperaturze około 40 stopni C. A im niższa temperatura zasilania tym niższe koszty.

Rezultat.
W wyniku przeprowadzonych prac instalacyjnych dom parafialny w Rajszewie został wyposażony w optymalną instalację grzewczą. Około 80% energii pochodzi z odnawialnego źródła energii jakim jest ziemia. Budynek ogrzewa nowoczesna, wydajna i niezawodna pompa ciepła firmy Danfoss a dodatkowe oszczędności uzyskano dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego.

Wnioski.
Decyzja podjęta w sprawie zainstalowania pompy ciepła okazała się jak najbardziej słuszna. Dziś, po dwóch sezonach grzewczych, nie ma żadnych wątpliwości w tym względzie. Świadczą o tym zarówno niskie rachunki za energię elektryczną (która w około 20% zasila pompę ciepła i obsługuje cały układ grzewczy) jak i zadowolenie głównego użytkownika, księdza Stanisława.

Finansowanie.
W konkretnym przypadku domu parafialnego w Rajszewie z pomocą przyszedł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który wspomógł inwestycję sporą dotacją. Nasza firma na bieżąco monitoruje większość istniejących programów i, podobnie jak w powyższym przypadku, skutecznie pomaga w przygotowaniu stosownej dokumentacji.

ZAPOWIADANE PODWYŻKI CEN GAZU UDERZĄ NAS MOCNO PO KIESZENI!

PGNiG wnioskuje o 20-procentową podwyżkę cen gazu.
więcej »

NIEUSTAJĄCY BOOM W EUROPIE

Od wielu lat pompa ciepła robi furorę w Europie. Dla przykładu w Szwecji już niemal połowa wszystkich domów (około 700.000!) wyposażona jest w to urządzenie grzewcze.
więcej »

ZADBAJ O MIEJSCE W KOLEJCE

Wydaje się, że wreszcie, po latach oczekiwań, ruszy system zachęt finansowych przy instalowaniu pomp ciepła.
więcej »

TANIEJ JUŻ BYŁO

W latach 2000-2010 według danych GUS energia elektryczna drożała średnio o 6% rocznie a gaz ziemny i inne nośniki energii o średnio 9% rocznie.
więcej »

JEDNA POMPA CIEPŁA NA DWA MIASTA

Największa na świecie pompa ciepła funkcjonuje w Sztokholmie.
więcej »

FAKTY I MITY

Wciąż pokutuje opinia, że pompa ciepła nadaje się tylko do nowych obiektów. Natomiast koszty i niedogodności przy remoncie powodują nieopłacalność takiej inwestycji.
więcej »

IKEA INWESTUJE W POMPY CIEPŁA

Pompa ciepła to znakomity sposób na ogrzewanie także dużych obiektów takich jak: bloki mieszkalne, hale przemysłowe, supermarkety czy obiekty sakralne.
więcej »

ROZSĄDNYCH PRZYBYWA!

Według miesięcznika Budujemy Dom już 40% rozpoczynających budowę rozważa zainstalowanie pompy ciepła.
więcej »

studio-project